Typy wsparcia w związkach.

Szczerze mówiąc najlepiej w życiu nie oczekiwać wsparcia, bo to prosta droga do wymówek z jednej strony i zawodów z drugiej.

Ale prawda jest taka, że będąc w relacji, wpływamy na siebie: często najbardziej ze wszystkich ludzi.

Zaobserwowałem trzy typy wspierania.

 1. Krytycyzm.

Innymi słowy brak wsparcia. „Nie można na tobie polegać”, ”Nie uda ci się”, ”Nie wierzę w ciebie”, ”Z tobą tak zawsze”, ”Ty się do tego nie nadajesz”.

2. Wyczekiwanie.

Postawa „zobaczę czy ci się uda”. Jak się uda to super, będą z tego korzyści i dla mnie, jak się nie uda to wtedy mogę robić punkt 1 albo przynajmniej nie wyjdę na frajera.

3. Wspieranie.

Tutaj można wyróżnić dwa typy

a) Wspieranie naiwne. Bezkrytyczne zapatrzenie w drugą osobę i bezpodstawnie ponadprzeciętne przekonanie że komuś się uda, że idzie dobrą drogą, że jest mega ogarnięty. To druga strona medalu krytycyzmu.

b) Wspieranie właściwe. „Wierzę w ciebie”, „Uda ci się”, „Jestem z tobą”, „Znajdziesz rozwiązanie”. Z jednoczesnym, jeśli potrzeba, życzliwym i szczerym feedbackiem „Zastanów się czy kolejny raz nie robisz tego samego błędu?”, „Czy to nie jest droga na skróty przez którą będzie więcej problemów?”, „Jak jesteś bardziej aktywny wszystko lepiej ci wychodzi”.

Ciekaw jestem Waszych doświadczeń w tym temacie.

 

zachęcam do newslettera

zdj. startbigthinksmall.wordpress.com

2 Comments

 1. byla kolezanka said:

  Oraz brak wspacia typ 4. Ja: rusz dupe z tej sofy, i odloz pilota do tv, zauwaz dzieci, mnie, psa, rusz sie kurwa mac i zlap jakas energie, rob cos. On: sorry, jestem egoista, nie nadaje sie do życia rodzinnego, zamieszkam z koleżanką z pracy , z dziećmi sie nie rozstaje; tylko z toba (po 18 latach razem) i bede odwiedzac na swoich warunkach a jak nie – nie dam alimentów. To juz po zwiazku ale comment please. Twoja byla kolezanka. I chetnie cos zamedytuje bo real mnie przeraża. Czekam na sugestie.

  29 października 2016
  Reply
  • admin said:

   hmmm…to złożony temat, nie wiem czy na szybki wpis na blogu. napisz na mejla pliz

   15 listopada 2016
   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *