Oczywiste sytuacje.

Doświadczam obecnie szalenie uciążliwego schorzenia na które nie ma lekarstwa.

Jestem nań skazany. Wyklucza mi ono możliwość cieszenia się rzeczami, które ubóstwiam, a którymi, myślałem, będę mógł się nacieszyć jak załatwię „pilniejsze” sprawy.

To wartościuje mi rzeczy, które przeczuwałem od dawna.

Jeżeli nie nauczymy się cieszyć drobnymi, oczywistymi sytuacjami nie będziemy się cieszyć w ogóle.

Śpiewem ptaków, ciszą, słońcem, uśmiechem partnera, spokojnym oddechem, pełną lodówką, drugą linią metra, aromatem herbaty w ciepłym kubku w zimowy wieczór…

Myślicie teraz: ”Ale co on bredzi? Przecież ja lubię jak śpiewają ptaki i świeci słońce”

Z reguły cieszy nas to trochę, na chwilę, a w głowie i działaniu pędzimy po więcej, robimy się sławni, mamy mega romantyczny związek, zdobywamy niezdobyte, tworzymy lepsze społeczeństwo…

Znakomitą część naszej energii wypełnia nie wdzięczność i radość z rzeczy, które już są, a pogoń za tymi, których nie mamy. Względnie racjonalizujemy sobie porażkę w tej pogoni.

Ile kasy można mieć? Jak wielką firmę zbudować? Jak zajebisty ma być nasz związek czy partner? Jak bardzo można być uduchowionym?

Ten pęd to iluzja.

Kiedy ostatni raz poświęciłeś 100% uwagi swojemu dziecku i dałeś się zaprosić do świata którym tak bardzo chciał się z Tobą podzielić? Kiedy zamknąłeś oczy jak wiatr delikatnie owiewał Ci twarz zamiast po raz setny zamartwiać się kredytem?

Jeśli nie umiemy doceniać drobnych rzeczy, nie docenimy też tych większych. One nas, owszem, podniecą przyjemnie na moment, to na pewno. Potem pognamy za jeszcze większymi.

Wyznaczać sobie cele i je realizować: podstawowa sprawa, ogarnianie musi być. Oczekiwać, że przyniosą trwałe spełnienie:  naiwność.

Umiejętność cieszenia się z oczywistości wyznacza zakres cieszenia się w ogóle, bez względu na osiągnięcia.

Banał? Przekonajcie się sami.

 

 

 

 

One Comment

  1. dorota said:

    Wspaniałe myśli. Dziękuję

    27 września 2015
    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *