Promocja:marzenia 50% taniej.

Myśleliście kiedyś co łączy popularność Władcy Pierścieni, Gwiezdnych Wojen, zakupów w hipermarketach i kredytów?

To, że lubimy wierzyć w bajki.

Każdy z powyższych przypadków zawiera w sobie element baśniowy: charakter i postaci Władcy Pierścieni i Gwiezdnych Wojen nie wymagają komentarza,  zakupy w hipermarkecie cały czas postrzegane są jako tańsze chodź za fakt, że sieci te są zwolnione z podatków i tak ostatecznie zapłaci, w tej czy innej formie, podatnik, czyli klient hipermarketu. A kredyty, reklamowane z reguły jako droga do spełnienia marzeń są, w większości przypadków, po prostu dobrowolnym zadłużeniem na rzecz banku.

(To są pewne uproszczenia rzecz jasna).

Jak to się ma do rozwoju osobistego/duchowego?

Dokładnie tak samo.

Większość szkoleń, warsztatów, seminariów to sprzedaż marzeń, baśniowych idei, nieweryfikowalnych przez stary, dobry zdrowy rozsądek. Wytyczające finansowe bądź duchowe szczyty kursy świetnie korespondują z deficytami emocjonalnymi, pragnieniami czy dysfunkcyjnym kształtem osobowości.

Jesteśmy gotowi płacić ze swoje własne marzenia i jeszcze po zakupach wychodzimy zadowoleni.

Moje osobiste, kilkunastoletnie doświadczenie w duchowo-rozwojowej materii zasadza się w porzekadle ekonomistów: ”Nie ma darmowych obiadów” i które mógłbym uściślić w wyzwalającej, w moim odczuciu, konstatacji: cudów nie ma.

Wszystko jest efektem jakości własnego zaangażowania zmiksowanego z tym wszystkim co jest poza naszą kontrolą.

Najpierw skupmy się na naszym 100% w danym temacie, a potem myślmy o karmie, nici życia czy czym tam jeszcze.

Ale uwaga: wiara w bajki to echa dziecięcego, idealizującego umysłu, ale człowiek rzeczywiście potrafi dużo, dużo więcej niż mu się wydaje, a rzeczywistość chętnie zaskakuje w sposób, który nawet w filmie mógłby być uznany za naciągany, a sploty tak zwanych zbiegów okoliczności czy siła wewnętrznej klarowności najtęższe głowy dadzą radę wprawić w zdumienie.

I to już inna kwestia…

:)

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *